Angiologia

Dr n. med. Andriy Yarka
Dr n. med. Andriy Yarka
Umów wizytę
Dr n. med. Andriy Yarka

Dr Andriy Yarka to doświadczony i znany lekarz chirurg naczyniowy. We Wrocławiu jest starszym asystenem w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego. Absolwent Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego z 1996 r. W latach 2002 oraz 2007-2008 odbywał staże rezydenckie w Europejskim Szpitalu Georges Pompidou w Paryżu w Klinika Chirurgii Sercowo-Naczyniowej u Profesora Jean-Noel Fabiani'ego. W 2004 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii naczyń, w 2007 r. tytuł doktora nauk medycznych. W latach 2003 – 2017 był lekarzem, w tym na stanowisku docenta, w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Katedrze i Klinice Chirurgii. W 2015 r. nostryfikował dyplom lekarski w Polsce, od 2017 r. rozpoczął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. W latach 2018 - 2020 główny chirurg naczyniowy Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Konsultuje w języku polskim, angielskim, francuskim i ukraińskim. 

Dr Tomasz Szczepański
Dr Tomasz Szczepański
Umów wizytę
Dr Tomasz Szczepański

Specjalista chorób wewnętrznych oraz internista. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu w 2000 r. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i zagranicą. Pracował w szpitalnych oddziałach kardiologicznych, w tym w Pododdziale Kardiodiagnostyki Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu, Oddziale Kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Oddziale Kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy, a także w Oddziałach Chorób Wewnętrznych w Legnicy i w Bogatyni oraz pracowniach badań medycznych (ultrasonografia, diagnostyka kardiologiczna, endoskopia przewodu pokarmowego). W pracy szpitalnej zajmował się zaawansowanymi procedurami klinicznymi, takimi jak kontrole stymulatorów oraz wszczepialnych defibrylatorów serca, implantacje elektrod wewnątrzsercowych, próby pochyleniowe, intensywna terapia kardiologiczna, respiratoroterapia, badania endoskopowe przewodu pokarmowego, punkcje i drenaże pod kontrolą USG. Wyróżniony w 2005 r. za opiekę i wykłady dla Bogatyńskiego Koła Diabetyków. 

Odbywał praktyki kliniczne i szkolenia w Niemczech (Szpital Berlin Neuköln, Klinikum Görlitz, Klinikum der Ludwig-Maximilians-Universität München) i w Austrii (Medizinische Universität Wien). Leczył w szpitalach w Wielkiej Brytani w oddziałach pulmonologii (Sunderland), kardiologii (Stoke-On-Trent), oddziałach rehabilitacji medycznej (m. in. w London Queen Hospital, Heatherwood Hospital Ascot), a także zajmował się opieką nad chorymi po operacjach kardiochirurgicznych (Nuffield Hospital Leeds, Spire Cardiff Hospital), neurochirurgicznych, ortopedycznych, ginekologicznych, urologicznych i bariatrycznych (Spire Murrayfield Hospital) w prywatnych oraz publicznych centrach chirurgicznych. 

Od początku kariery zawodowej zajmuje się diagnostyką USG u dorosłych oraz u dzieci. Uczestnik licznych szkoleń oraz warsztatów z zakresu ultrasonografii w Polsce, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, w Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, odbywał Warsztaty Ultrasonografii Kontrastowej w Wojewódzkim Szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim, Kurs Biopsji Piersiowej w Uniwersyteckim Szpitalu w Zielonej Górze, a także  uczestnik wielu międzynarodowych szkoleń oraz sympozjów, w tym International Radiological Syposium Sports and Arthritis w 2014 r., światowego sympozjum angiologicznego Charing Cross w Londynie w 2015 r., Neonatal Ultrasound Course we Florencji w 2016 r., Echocardiography Course w Lipsku w 2016 r., International MSK Ultrasound Course we Wiedniu w 2017 r., Euroson School for Interventional Ultrasound w Berlinie w 2022 r., International Course in Contrast Enhanced Ultrasound w Monachium w 2022 r. Certyfikowany lekarz PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego) w zakresie badań naczyniowych.

Doktor Tomasz Szczepański jest nauczycielem oraz wykładowcą z zakresu ultrasonografii klinicznej dla lekarzy i studentów medycyny. Prowadził liczne warsztaty ultrasonograficzne, w tym z zakresu CEUS w Wojewódzkim Szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim, czy z zakresu dopplerowskich badań USG w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przeprowadził także serię innowacyjnych wystąpień podczas uznanych polskich konferencji medycznych:

✅ "Zastosowanie USG w dermatologii i medycynie estetycznej", Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznej w Sopocie, 2022 r.;
✅ "Multimodalna ocena narządów jamy brzusznej w USG z zastosowaniem CEUS, elastografii, trybu mikrounaczynienia i opcji Doppler", Kongres Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego we Wrocławiu, 2023 r.;
✅ "Zastosowanie CEUS w praktyce ambulatoryjnej", Konferencja Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Bydgoszczy, 2023 r.;
✅ "Spectrum of Contrast Enhanced Ultrasound Utilization", Konferencja Ultrasonografii Kontrastowej w Gorzowie Wielkopolskim, 2024 r.;
✅ "Zastosowanie USG powłok w chirurgii", Konferencja Rak Piersi Onkologia i Plastyka w Poznaniu 2024 r.
✅ "Sonografia skóry i powłok: zastosowania w chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, dermatologii, medycynie estetycznej i onkologii, IV Rzeszowkie Dni Ultrasonograficzne, 2025 r. 

Pionier i zwolennik zastosowań nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ochronie zdrowia w Polsce i w Europie:  

✅ W 2016 r. jako pierwszy lekarz w Polsce zainicjował zastosowanie na masową skalę badań densytometrycznych R.E.M.S. wolnych od promieniowania jonizującego.
✅ W 2018 r. pierwszy w Polsce, a drugi w Europie poprowadził dla lekarzy szkolenie "USG skóry i powłok ciała".
✅ W 2020 r. poprowadził innowacyjne, bo pierwsze w skali europejskiej całoroczne, kompleksowe szkolenie webinarowe USG "All-Basic Ultrasound".
✅ W 2022 r. przeprowadził pierwsze na Dolnym Śląsku badanie USG z kontrastem (CEUS) w niepublicznej placówce medycznej;
✅ a w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka pierwsze w Polsce śródoperacyjne badanie CEUS w trakcie operacji resekcji guza nerki.
✅ W 2024 r. poprowadził pierwsze w Polsce szkolenie dla lekarzy z zakresu multiparametrycznego badania USG (MPUS) obszaru brzucha.
✅ Od kilku lat prowadzi przełomowe w skali światowej badania naukowe nad funkcjonalną, a nie tylko obrazową, oceną narządów wewnętrznych przy zastosowaniu multiparametrycznej ultrasonografii.

Działalność doktora Szczepańskiego obejmuje również medycynę interwencyjną, w tym biopsje tarczycy, węzłów chłonnych i piersi, punkcje jam ciała oraz interwencje w obrębie układu ruchu. Posiada uprawnienia do przeprowadzania szczepień. Konsultuje w języku polskim i angielskim. 

Zasadniczy zakres obecnej działalności dr Tomasza Szczepańskiego obejmuje: 
   biopsje narządowe, w tym tarczycy, węzłów chłonnych i piersi; 
   specjalistyczną diagnostykę USG dzieci i dorosłych; 
   pełną diagnostykę USG chorób naczyniowych;
   badania USG z kontrastem (CEUS);
   diagnostykę USG guzów skóry i tkanek miękkich;

   diagnostykę schorzeń kończyn dolnych;
   profilaktykę chorób onkologicznych i cywilizacyjnych
   kompleksowe przeglądy zdrowia; 
   specjalistyczną diagnostykę internistyczną i gastrologiczną
(np. zespoł przewlekłego zmęczenia, bóle brzucha).