Osteoporoza

PRZECZYTAJ O OSTEOPOROZIE


Opracowanie merytoryczne dr Tomasz Szczepański

    DEFINICJA I PRZYCZYNY
Osteoporoza jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do osłabienia struktury kości. Kość staje się słaba i krucha do tego stopnia, że nawet niewielkie jej obciążenie może doprowadzić do złamania (tzw. złamania niskoenergetyczne). Najbardziej wrażliwe na złamanie obciążeniowe są trzony kręgosłupa i szyjki kości udowych. 

Kość jest żywą tkanką, w której zachodzą ciągłe procesy tworzenia i resorpcji. Gdy przewagę zyskują procesy resorpcji kości dochodzi do osteoporozy. 

Osteoporoza dotyka kobiet i mężczyzn. Najbardziej są na nią podatne osoby w podeszłym wieku, prowadzące mało aktywny tryb życia, stosujący diety eliminacyjne, nadużywjace alkoholu, kobiety po wielu ciążach.

Osteoporoza może być także wtórna do zaburzeń funkcji tarczycy, nadczynności przytarczyc, wczesnej menopauzy, wczesnej andropauzy, niedoboru witaminy D,  anorexii, niewydolności nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów, szpiczaka mnogiego, choroby trzewnej, choroby Crohna, zespołu złego wchłaniania w jelitach, chirurgicznego usunięcia żolądka lub jelita cienkiego, niektórych leków onkologicznych, sterydowych, przeciwdrgawkowych. 

    BADANIA PROFILAKTYCZNE >
Densytometria to badanie gęstości kości. Densytometria metodą R.E.M.S. (Radiofrequency Echographic Multi-Spectrometry) dzięki temu, że wykorzystuje neutralne biologicznie fale o częstotliwości radiowej umożliwia bezpieczne badanie kości już u osób młodych, nawet w wieku reprodukcyjnym (w przeciwieństwie do densytometrii DXA opartej o rentgenowskie promieniowanie jonizujące). 

    ZAPOBIEGANIE OSTEOPOROZIE I ZŁAMANIOM
Uprawiaj sport regularnie i umiarkowanie. Stosuj zbilansowaną i różnorodną dietą. Nie nadużywaj alkoholu i nie pal papierosów. Gdy zdiagnozowano u Ciebie osteoporozę minimalizuj ryzyko złamań poprzez unikanie upadków.

    LECZENIE OSTEOPOROZY
Zastosowanie leczenia przyczynowego, jeśli jest ono możliwe. Eliminacja czynników ryzyka. W pozostałych przypadkach suplementacja preparatami wapnia i witaminy D, terapia hormonalna, stosowanie leków hamujących resorpcję kości - klasycznych bifosfonianów lub zastrzyków (denosumab).

    LEKARZE LECZĄCY OSTEOPOROZĘ

Specjalista chorób wewnętrznych >
Endokrynolog >
Reumatolog >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarezerwować badanie gęstości kości lub umówić konsultację w związku z osteoporozą. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care już od 2011 roku służy pomocą!