USG Doppler żył

O BADANIU USG DOPPLER ŻYŁ


    WSKAZANIA DO BADANIA USG ŻYŁ

Wskazaniami do wykonania USG żył kończyn dolnych są m.in. podejrzenie i koniecznosć wykluczenia zakrzepicy, ocena wydolności żył, poszukiwanie przyczyny obrzęków kończyn dolnych, pajączków żylnych, żylaków i owrzodzeń na skórze kończyn, przygotowanie do zabiegów na żyłach i żylakach, ból i uczucie ciężkości nóg. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG

Do badania USG żył kończyn dolnych należy założyć odzież ułatwiającą sprawny dostęp do nóg; nie należy ubierać dłuższych majtek ściśle opinających pachwiny.  

Podczas badania oceniane są żyły głębokie oraz powierzchowne na całej długości kończyny - od stóp aż do pachwiny. Czasami mogą zaistnieć wskazania do rozszerzenia badania na wyższy poziom układu żylnego - żyły biodrowe w miednicy i żyłę główną dolną w jamie brzusznej. Badanie USG żył jest badaniem dynamicznym, tzn. oprócz oceny wyglądu żył wykonuje się różnorodne próby czynnościowe, takie jak kompresja, głębokie oddychanie, próba Valsavy, podczas których rejestruje się przepływy krwi w żyłach. 

W przypadku oceny wydolności żył oraz kwalifikacji Pacjenta do zabiegu na żyłach lub żylakach kończyn dolnych badanie dynamiczne USG żył wykonuje się w pozycji pionowej. Przy opisanych próbach czynnościowych wykorzystuje się specjalne właściwości sprzętu USG, tj. tryby badań dopplerowskich, tryby duplex i triplex dostępne w aparatach najwyższej klasy. 

    PILNE BADANIE USG ŻYŁ  

Przy podejrzeniu zakrzepicy żył głębokich, ze względu na powagę schorzenia, badanie dopplerowskie USG żył należy wykonać pilnie. W Golden Care wskazanie takie traktujemy priorytetowo i staramy się, aby Pacjenci mieli wykonane badanie USG żył od razu w dniu rejestracji. 

    WYKONUJACY USG ŻYŁ

Tomasz Szczepański > 
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z prawie 20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Zajmuje się diagnostyką chorób naczyń krwionośnych (żył i tętnic). Uczestnik licznych szkoleń oraz sympozjów z zakresu sonografii naczyniowej i flebologii w Polsce i zagranicą, w tym prestiżowego Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. 

Dr Andriy Yarka >
Specjalista chirurgii naczyniowej z doświadczeniem w Klinice Chirurgii Sercowo-Naczyniowej w Paryżu oraz w Oddziale Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. 

    ZALETY BADANIA ŻYŁ W GOLDEN CARE

Pracownia USG badań naczyniowych współpracuje ściśle z działem chirurgicznym Golden Care. Nasze doświadczenie obejmuje zarówno diagnostykę, jak i leczenie schorzeń żylnych, a w zakresie kończyn dolnych badamy również układ mięśniowo-szkieletowy i powłoki.

PRZECZYTAJ TAKŻE  


    O żylakach >> 
Czym są i skąd biorą się żylaki.

    Kompleksowe leczenie żylaków >> 
W Klinice Golden Care stosujemy różnorodne metody leczenia żylaków, które dobierane są indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie badania USG Doppler.

    Efekty leczenia żylaków przed i po >> 
Galeria efektów leczenia żylaków i niewydolności żylnej w Opiece Medycznej Golden Care we Wrocławiu. Każdy z prezentowanych przypadków przed leczeniem był odpowiednio zakwalifikowany na podstawie badania USG dopplerowskiego żył. 


jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG Doppler żył, na konsultację angiologiczną, gdy niepokoją Cię żylaki lub obrzęki kończyn dolnych.