USG Doppler żył

O BADANIU USG DOPPLER ŻYŁ


    WSKAZANIA DO BADANIA USG ŻYŁ
Wskazania do wykonania USG Doppler żył kończyn dolnych obejmują podejrzenie i/lub konieczność wykluczenia zakrzepicy żylnej, ocenę wydolności żył powierzchownych oraz głębokich, ocenę przyczyn pajączków żylnych, żylaków, owrzodzeń na skórze kończyn dolnych, obrzęków, uczucia bólu i ciężkości nóg, a także przygotowanie do zabiegów na żyłach i żylakach. 

Należy pamiętać, aby przed jakimkolwiek zabiegiem terapeutycznym dotyczącym poszerzonych naczynek czy żylaków na nogach zawsze wykonać USG Doppler żył po to, aby stwierdzić ich przyczynę, ocenić drożność układów żylnych kończyny i wykluczyć zakrzepicę!

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG
Do badania USG żył kończyn dolnych należy założyć odzież ułatwiającą sprawny dostęp do nóg; nie należy ubierać dłuższych majtek ściśle opinających pachwiny.  

Podczas badania oceniane są żyły głębokie oraz powierzchowne na całej długości kończyny - od stóp aż do pachwiny. Czasami mogą zaistnieć wskazania do rozszerzenia badania na wyższy poziom układu żylnego, tj. żyły biodrowe w miednicy i żyłę główną dolną w jamie brzusznej. Badanie USG żył jest badaniem dynamicznym, tzn. oprócz oceny wyglądu żył wykonuje się różnorodne próby czynnościowe, takie jak kompresja, głębokie oddychanie, próba Valsavy, podczas których rejestruje się przepływy krwi w żyłach. 

W przypadku oceny wydolności żył oraz kwalifikacji Pacjenta do zabiegu na żyłach lub żylakach kończyn dolnych dynamiczne badanie dopplerowskie żył wykonuje się w pozycji pionowej. Przy opisanych próbach czynnościowych wykorzystuje się specjalne właściwości sprzętu USG, tj. tryby badań dopplerowskich, tryby duplex i triplex dostępne w aparatach najwyższej klasy. 

    PILNE BADANIE USG ŻYŁ  
Przy podejrzeniu zakrzepicy żył głębokich, ze względu na powagę schorzenia, badanie dopplerowskie USG żył należy wykonać pilnie. W Golden Care wskazanie takie traktujemy priorytetowo i staramy się, aby Pacjenci mieli wykonane badanie USG żył od razu w dniu rejestracji. 

WYKONUJACY USG ŻYŁ


Dr Tomasz Szczepański >
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z ponad 20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. W swojej karierze zawodowej wykonał ponad 25.000 badań. Zajmuje się diagnostyką chorób naczyń krwionośnych (żył i tętnic). Uczestnik licznych szkoleń oraz sympozjów z zakresu sonografii naczyniowej i flebologii w Polsce oraz zagranicą, w tym prestiżowego Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Nauczyciel sonografii. Certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego z zakresu badań naczyniowych

Dr Andriy Yarka >
Uznany wrocławski specjalista chirurgii naczyniowej z szerokim doświadczeniem zagranicznym, w tym w Klinice Chirurgii Sercowo-Naczyniowej w Paryżu oraz w Polsce. Starszy Asystent w Oddziale Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. 

ZALETY BADANIA ŻYŁ W GOLDEN CARE


✅ Kadra lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie badania układu żylnego, poradnictwa i leczenia flebologicznego.
✅ Personel Pracowni USG badań naczyniowych współpracuje ściśle z Zespołem chirurgicznym Kliniki Golden Care
✅ Ponad 10-letnie doświadczenie Kliniki obejmuje zarówno diagnostykę, jak i leczenie skomplikowanych schorzeń żylnych. 
✅ U Dr Tomasza Szczepańskiego oprócz badania Doppler możliwa jest równoczasowa ocena układu mięśniowo-szkieletowego kończyn dolnych w USG.
✅ Badania wykonywane na najbardziej zaawansowanym technologicznie aparacie USG klasy eksperckiej (stan na 2022 r.). 

✅ Łatwy dojazd z każdego miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska autostradą. 
✅ Komfortowa i kameralna Klinika. 
✅ Dedykowany parking przy Klinice.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ  


    O ŻYLAKACH > 
Dowiedz się czym są i skąd biorą się żylaki kończyn dolnych.

    KOMPLEKSOWE LECZENIE ŻYLAKÓW > 
W Klinice Golden Care stosujemy różnorodne metody leczenia żylaków, które dobierane są indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie badania USG Doppler, schorzeń współistniejących oraz wieku. Najstarsza operowana pacjentka w Klinice Golden Care miała 92 lata.

    EFEKTY LECZENIA ŻYLAKÓW PRZED I PO > 
Galeria efektów leczenia żylaków i niewydolności żylnej w Opiece Medycznej Golden Care we Wrocławiu. Każdy z prezentowanych przypadków przed leczeniem był odpowiednio zakwalifikowany na podstawie badania USG dopplerowskiego żył. 


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG Doppler żył, na konsultację angiologiczną albo gdy niepokoją Cię żylaki lub obrzęki kończyn dolnych. Służymy pomocą!