USG jąder

    WSKAZANIA DO USG JĄDER I MOSZNY

USG moszny i kanału pachwinowego jest podstawową metodą obrazowania jąder, najądrzy, powrózka nasiennego, w tym nasieniowodu oraz towarzyszących naczyń żylnych i tętniczych. 

Badanie USG wykonuje się w przypadku bólu jąder, ich obrzęku, pojawienia się macalnego guzka w mosznie, podejrzenia skrętu lub zapalenia jadra, żylaków powrózka nasiennego, oceny dojrzewania płciowego chłopców. Kanał pachwinowy bada się w przypadku podejrzenia przepukliny pachwinowej, w celu oceny węzłów chłonnych, a także nasieniowodu w diagnostyce niepłodności męskiej.  

   PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG JĄDER

USG jąder można wykonać bez specjalnego przygotowania. Jednakże ze względu na przeprowadzanie podczas badania USG manewru Valsavy oraz częstą potrzebę badania przez odbyt zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać dużych posiłków oraz mieć wypróżnione jelita. Warto również ubrać ciepłe skarpety, gdyż w części przypadków (np. przy ocenie żylaków powrózka) badanie USG jąder wykonuje się w pozycji stojącej. 

W Centrum Medycznym Golden Care we Wrocławiu jądra badamy aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do oceny jąder i małych struktur moszny oraz zawsze z zastosowaniem trybów dopplerowskich. Tryby dopplerowskie urządzenia USG ułatwiają różnicowanie patologii i przyczyn bólów jąder, a także ocenę guzków oraz żylaków powrózka nasiennego. 

   WYKONUJĄCY USG JĄDER

Dr Tomasz Szczepański >>> 
Specjalista chorob wewnętrznych, sonografista, uczestnik specjalistycznych szkoleń w Polsce i zagranicą, w tym "Współczesna diagnostyka ultrasonograficzna moszny" w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. 

Dr Arnold Karbowski >>> 
Specjalista Urolog. Długoletnie doświadczenie w klinikach urologicznych w Niemczech. Obecnie starszy asystent w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej w  Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka.

    OPERACJE JĄDER I MOSZNY

O operacji wodniaka jądra więcej przeczytają Państwo tutaj.