USG jąder

PRZECZYTAJ O USG JĄDER


    WSKAZANIA DO USG JĄDER I MOSZNY
USG moszny i kanału pachwinowego jest podstawową metodą obrazowania jąder, najądrzy, powrózka nasiennego, w tym nasieniowodu oraz towarzyszących naczyń żylnych i tętniczych. Badanie USG wykonuje się w przypadku bólu i obrzęku jąder, pojawienia się macalnego guzka w obrębie moszny, podejrzenia skrętu lub zapalenia jądra, żylaków powrózka nasiennego, oceny dojrzewania płciowego chłopców. Kanał pachwinowy bada się w przypadku podejrzenia wnętrostwa, przepukliny pachwinowej, w celu oceny węzłów chłonnych, a także nasieniowodu w diagnostyce niepłodności męskiej.  

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG JĄDER
W celu przygotowania się do planowego badania USG moszny i pachwin prosimy o ogolenie badanej okolicy. Ze względu na przeprowadzanie podczas badania USG moszny manewru Valsavy (nabieranie powietrza i parcie) oraz standardowo wykonywane podczas konsultacji urologicznej badanie per rectum zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać dużych posiłków oraz  by mieć wypróżnione jelita. Warto również ubrać ciepłe skarpety, gdyż w części przypadków (np. przy ocenie żylaków powrózka) badanie USG wykonuje się w pozycji stojącej. 

W Klinice Golden Care we Wrocławiu jądra badamy aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do oceny jąder i drobnych struktur moszny oraz zawsze z zastosowaniem trybów dopplerowskich, czyli USG Doppler jąder. Tryby dopplerowskie urządzenia USG ułatwiają różnicowanie schorzeń i guzków jąder, a także ocenę żylaków powrózka nasiennego. 

WYKONUJĄCY USG JĄDER


Dr Tomasz Szczepański >
Specjalista chorob wewnętrznych z ponad 20-letnim stażem klinicznym, sonografista. Wykonał ponad 25.000 badań USG. Uczestnik specjalistycznych szkoleń w Polsce i zagranicą, w tym "Współczesna diagnostyka ultrasonograficzna moszny" w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Nauczyciel i wykładowca z dziedziny USG.

Zespół urologiczny >
Proszę zapoznać się również z zespołem Urologów konsultujących w Opiece Medycznej Golden Care.


W przypadku stwierdzenia w badaniu USG obecności wodniaka moszny lub torbieli nasiennej lekarz urolog może zalecić zabieg chirurgiczny, o którym więcej przeczytają Państwo pod linkiem.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać USG jąder we Wrocławiu lub zapisać się na konsultację do Urologa.