USG kręgosłupa

    WSKAZANIA DO USG KRĘGOSŁUPA

W związku z faktem, iż kręgosłup niemowlęcia w dużej mierze zbudowany jest z chrząstki, która umożliwia penetrację fal ultradźwiękowych, USG pozostaje podstawową metoda obrazowania rdzenia kręgowego, kręgosłupa i struktur okołokręgosłupowych u niemowląt. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. W porównaniu do rezonansu magnetycznego łatwiejsze do wykonania oraz nie wymaga znieczulenia ogólnego. 

USG kręgosłupa zalecane jest najczęściej przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego w celu oceny objawów, które sugerować mogą ukryte wady dyzrafii (np. przepuklina oponowo-rdzeniowa), zespół regresji kaudalnej (np. agenezja krzyżowa, zwężenie odbytnicy), a także w ramach diagnostyki niedowładów kończyn dolnych, wad układu moczowo-płciowego oraz w ramach oceny po urazach. Objawy dyzrafii obejmują m.in. leżące nad kręgosłupem guzki lub zagłębienia, plamy barwnikowe, kępki włosów, naczyniaki. 

    ELEMENTY OCENIANE W USG KRĘGOSŁUPA

W USG kręgosłupa dziecka ocenia się obecność lub brak prawidłowych anatomicznych struktur kręgosłupa, tkanki okołokręgosłupowe, struktury wewnątrzkręgosłupowe, w tym rdzeń kręgowy, jego morfologię, położenie oraz ruchomość. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG

Przed badaniem USG kręgosłupa zaleca się nakarmienie niemowlęcia, co uspokoi i odpręży dziecko, a przez to ułatwi przeprowadzenie badania. Podczas badania dziecko pozostaje rozebrane, a pieluszka zdjęta. Rodziców prosimy o zabranie smoczka, pieluszki i ulubionego kocyka, a także unikanie nadmiernego pobudzenia dziecka podczas badania. 

W celu optymalnej interpretacji badania prosimy, aby na wizytę zabrać ze sobą wyniki innych wcześniejszych badań USG niemowlęcia, w szczególności USG główki, jeśli było ono wykonywane w szpitalu po narodzinach. W Golden Care we Wrocławiu USG główki oraz kręgosłupa u niemowląt wykonujemy aparatem USG klasy premium o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem specjalistycznych głowic do oceny układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego.

    WYKONUJĄCY USG KRĘGOSŁUPA

Dr Tomasz Szczepański
Specjalista z doświadczeniem w diagnostyce USG dzieci i dorosłych, uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii pediatrycznej, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, International Neonatal Ultrasound Course we Florencji.

    INNE USŁUGI DLA NIEMOWLĄT

Neurolog dziecięcy >

Gastrolog dziecięcy >

Alergolog dziecięcy > 

USG bioderek > 

Pakiet USG główki i USG bioderek >