USG przezciemiączkowe

PRZECZYTAJ O USG PRZEZCIEMIĄCZKOWYM


    WSKAZANIA DO USG GŁÓWKI NIEMOWLĘCIA
USG główki to podstawowa metoda diagnostyczna mózgu i struktur okołomózgowych u niemowląt. Badanie jest bezbolesne i nieryzykowne w porównaniu do rezonansu magnetycznego, podczas którego dziecko jest usypiane. Wykonanie USG główki jest możliwe aż do momentu zarośnięcia ciemiączka, czyli chrzęstnej struktury pokrywy czaszki dziecka. USG przezciemiączkowe zwykle zalecane jest przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego w celu oceny mózgu wcześniaków, dzieci z małą masą urodzeniową, dzieci po epizodzie niedotlenienia lub krwawienia wewnątrzczaszkowego w trakcie porodu lub okresu noworodkowego, a także w przypadku podejrzenia wady układu nerwowego, np. wodogłowia.

Poza strukturami wewnątrzczaszkowymi w badaniu USG główki oceniana jest pokrywa czaszki, w tym szwy czaszkowe, kości czaszki, skóra oraz tkanka podskórna głowy. Ocena w USG szwów czaszkowych ma istotne znaczenie w ocenie niesymetrycznego lub zaburzonego kształtu czaszki. 

    CO OCENIAMY W USG PRZEZCIEMIĄCZKOWYM 
W USG główki dziecka oceniane są struktury wewnątrzczaszkowe, tj. mózg wraz z jego układem komór wewnętrznych, sploty naczyniówkowe, istota biała mózgu i obszary jąder podstawy mózgu, morfologia zakrętów i bruzd mózgowia, przestrzeń przymózgowa, a w trybach dopplerowskich wybrane naczynia tętnicze i żylne mózgu, w tym zatoki żylne. W opisie badania podawane są również wymagane przez neurologa tzw. wskaźniki komorowe oraz wymiary wybranych struktur. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG GŁÓWKI
Przed badaniem USG główki zaleca się nakarmienie niemowlęcia, co uspokoi i odpręży dziecko, a przez to ułatwi przeprowadzenie badania. Rodziców prosimy o zabranie smoczka, pieluszki i kocyka, a także unikanie nadmiernego pobudzenia dziecka podczas badania. Pamiętać należy, że do badania USG przezciemiączkowego należy zapewnić dobry dostęp do główki niemowlęcia. 

W celu optymalnej interpretacji badania należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań USG główki, w szczególności, jeśli było ono wykonywane po narodzinach w szpitalu. W Golden Care we Wrocławiu USG główki niemowląt wykonujemy aparatem USG klasy premium o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem różnych głowic oraz trybów dopplerowskich do oceny naczyń wewnątrzmózgowych.

WYKONUJĄCY USG GŁÓWKI


Dr Tomasz Szczepański  
klinicysta z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce USG dzieci i dorosłych, wykonał ponad 25.000 badań USG, uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii pediatrycznej w Polsce i we Włoszech, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, International Neonatal Ultrasound Course we Florencji.

ZALETY USG GŁÓWKI W GOLDEN CARE


✅ W Klinice Golden Care we Wrocławiu wykonać można jednoczasowo kompleksowe USG główki, tzn. USG przezciemiączkowe, czyli struktur wewnątrzczaszkowych, a także badanie Doppler naczyń mózgu u niemowlęcia oraz badanie struktur zewnętrznych, takich jak USG szwów i powłok czaszki.
✅ Badanie przeprowadzamy najbardziej zaawansowanym technologicznie (stan na 2022 r.) aparatem USG ze specjalistycznymi trybami i głowicami przeznaczonymi do oceny głowy i mózgowia dziecka.
✅ Doświadczony sonografista i dydaktyk dr Tomasz Szczepański.
✅ Kompleksowe zaopatrzenie niemowlęcia w Opiece Medycznej Golden Care wraz z możliwościa konsultacji u Neurologa dziecięcego i Chirurga dziecięcego. 

USŁUGI MEDYCZNE DLA NIEMOWLĄT


Opieka Medyczna Golden Care już od ponad 10 lat dba kompleksowo o niemowlęta. Poza badaniem USG główki niemowląt wykonać Państwo mogą dla swoich Pociech również inne badania oraz konsultacje medyczne, w tym: 

    Endokrynolog dzieciecy >

    Neurolog dziecięcy >

    Gastrolog Dziecięcy > 

    Alergolog dziecięcy >

    USG kręgosłupa >

    USG bioderek >


Opieka Medyczna Golden Care to działająca od 2011 r. i opiekująca się ponad 55.000 Pacjentów instytucja świadcząca kompleksowe i wysokospecjalistyczne usługi medyczne dla dzieci i ich rodziców. Wśród szerokiej kadry Kliniki znajdą Państwo uznanych we wrocławskim środowisku medycznym lekarzy specjalistów. W Opiece Medycznej Golden Care kompleksową diagnostykę realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także rodziny i dzieci wrocławskich lekarzy.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Prosimy napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarejestrować swoje Dziecko na badanie USG przezciemiączkowe lub do Specjalisty neurologii dziecięcej.