Biopsja piersi

BIOPSJA GRUBOIGŁOWA PIERSI


Biopsja gruboigłowa piersi jest podstawową metodą diagnostyczną służącą pobraniu materiału tkankowego z guzków piersi, które w profesjonalnym języku medycznym określane są jako zmiany ogniskowe. Kwalifikację do biopsji guzka przeprowadza lekarz na podstawie badania obrazowego, tj. USG lub mammografii, w których guzki ocenia się w skali BIRADS. Zmiany ogniskowe określone jako BIRADS IV lub wyżej z zasady podlegają biopsji.

Biopsja gruczołu piersiowego przeprowadzana jest pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym. Zwykle poprzez jeden punkt wykonuje się kilka wkłóć i pobiera się przy tym kilka próbek materiału, który po utrwaleniu przekazywany jest do laboratorium diagnostycznego. W laboratorium materiał zostaje oceniony histopatologicznie oraz immunocytochemicznie, co stanowi podstawę planowania dalszego procesu leczniczego.

W miejscu biopsji guzka piersi często pozostawia się na stałe specjalny znacznik, który w przyszłości może być pomocny w celu identyfikacji bioptowanej lokalizacji oraz zaplanowania operacji. 

BIOPSJA MAMMOTOMICZNA PIERSI


Biopsja mammotomiczna, nazywana także biopsją wspomaganą próżniowo, jest metodą polegającą na jednorazowym, przezskórnym wprowadzeniu w okolicę guzka piersi grubej igły, a następnie wielokrotnym zassaniu przez nią materiału tkankowego. Podczas zabiegu igła podłączona jest do zewnętrznego aparatu ssącego, który gromadzi próbki tkanki. 

Biopsję mammotomiczną piersi wykonuje się z zamiarem pobrania większej ilości materiału tkankowego do badania histopatologicznego; w takim przypadku biopsja jest procedurą diagnostyczną. Z kolei w przypadku wyselekcjonowanych i niewielkich zmian ogniskowych w piersi biopsję mammotomiczną można wykorzystać do całkowitego usunięcia guzka jako procedurę diagnostyczno-terapeutyczną. 

Wadą biopsji mammotomicznej w porównaniu do biopsji gruboigłowej jest powstanie większej wewnętrznej rany w sutku, a przez to większe ryzyko krwiaka. Z tego względu po przeprowadzeniu biopsji stosuje się zapobiegawczo opatrunek uciskowy na pierś.

Decyzję co do sposobu biopsji piersi oraz wyboru metody biopsyjnej podejmuje w porozumieniu z Pacjentką lekarz.

BIOPSJA CIENKOIGŁOWA PIERSI


Ten rodzaj zabiegu wykorzystuje się do opróżniania torbieli w gruczole piersiowym i do ewentualnej oceny cytologicznej płynu w torbieli. Biopsja cienkoigłowa nie służy do oceny histopatologicznej guzków piersi, gdyż czułość tej metody w wykrywaniu raka piersi jest nieakceptowalnie niska w porownaniu do biopsji gruboigłowej. Ryzyko cieżkich powikłań biopsji cienkoigłowej jest niskie. 

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA BIOPSJĘ PIERSI


W celu umówienia biopsji piersi niezbędna jest wizyta kwalifikująca, na którą należy przynieść dokumentację medyczną, w tym wyniki wcześniejszych badań USG piersi i mammografii. Podczas wizyty wykonane zostanie badanie USG, zweryfikowane zostaną wskazania do biopsji, omówiony zostanie przebieg i przygotowanie do zabiegu, a także potencjalne powikłania.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas lub zadzwoń, jeśli potrzebujesz wykonać USG piersi lub biopsję gruczołu piersiowego. Służymy pomocą!