USG piersi

    WSKAZANIA DO USG

Badanie USG jest jedną z metod badania gruczołu piersiowego. Regularne, coroczne badanie sonograficzne piersi jako profilaktyka wskazane jest u kobiet już od 25 roku życia, a w ramach diagnostyki każdorazowo w przypadku palpacyjnego wykrycia guzka lub stwardnienia w piersi, powiększonego węzła w dole pachowym, wycieku z brodawki sutkowej. U mężczyzn badanie wykonuje się w przypadku ginekomastii lub powiększenia sutka. Należy pamiętać, że nowotwory piersi występować mogą u obojga płci.

    METODY BADANIA PIERSI

Poza USG istnieją inne metody badania piersi. Obejmują one mammografię oraz rezonans magnetyczny. Badanie USG jest optymalne do obrazowania piersi o dominującym utkaniu gruczołowym. Wraz z wiekiem kobiety, gdy dochodzi inwolucji narządu w postaci przebudowy tłuszczowej korzystniejsze jest obrazowanie gruczołu piersiowego metodą opartą o promieniowanie rentgenowskie, czyli mammografią. Obie metody USG i mammografia wykorzystywane są jako badania przesiewowe, czyli screeningowe. Badanie piersi rezonansem magnetycznym z kolei stosowane jest jako komplementarna metoda weryfikująca, która pomaga zaplanować dalsze postępowanie i leczenie. 

Podsumowując, zaletami badania sonograficznego jest przystępna cena badania USG piersi, jego duża dostępność, brak naświetlania promieniowaniem jonizującym, brak konieczności podawania kontrastu, możliwość stosowania podczas ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym. 

    PRZYGOTOWANIE DO USG PIERSI

Do badania nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Optymalny czas przeprowadzenia badania u kobiet to pierwsza faza cyklu miesiączkowego, najlepiej pomiędzy drugim a dziesiątym dniem cyklu.

    PRZEBIEG BADANIA USG

Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Ramię pacjentki ułożone pod głową. W takim ułożeniu oceniana jest zarówno pierś, jak i dół pachowy, w którym znajdują się wezły chłonne oraz wypustka gruczołu piersiowego. W Klinice Golden Care we Wrocławiu badanie wykonywane jest przez radiologa dedykowaną głowicą ultrasonograficzną aparatem klasy eksperckiej.


Sprawdź wyjątkowy pakiet: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia. Stworzony przez lekarzy praktyków dla Rodzin i Przyjaciół. Zawiera nielimitowane badania USG, w tym badanie USG piersi. Teraz dostępny dla Pacjentów Golden Care we Wrocławiu w promocyjnej cenie od 333 zł / mies.

PRZEDPŁATA ZA BADANIE


W celu potwierdzenia rezerwacji badania USG piersi prosimy o dokonanie częściowej przedpłaty w wysokości 50 zł.