USG piersi

WIĘCEJ O USG GRUCZOŁÓW PIERSIOWYCH


    WSKAZANIA DO USG PIERSI
Badanie USG jest jedną z podstawowych metod obrazowania gruczołu piersiowego. Regularne, coroczne badania sonograficzne piersi w kontekście profilaktyki onkologicznej wskazane są u kobiet już od 25 roku życia, a w ramach diagnostyki każdorazowo w przypadku palpacyjnego wykrycia guzka lub stwardnienia w piersi, powiększonego węzła w dole pachowym, bólu piersi, wycieku z brodawki sutkowej, deformacji piersi lub jej brodawki. Niezmiernie ważne jest, aby każda kobieta przed planowaną ciążą miała wykonane profilaktyczne badanie USG piersi.

U mężczyzn badanie wykonuje się w przypadku ginekomastii lub powiększenia sutka. Należy pamiętać, że nowotwory piersi występują u obojga płci, a profilaktyczne USG piersi ratuje życie

    METODY BADANIA PIERSI
Poza USG istnieją inne metody badania piersi. Obejmują one mammografię oraz rezonans magnetyczny. USG jest optymalną metodą do obrazowania piersi młodych o dominującym utkaniu gruczołowym, czyli do ok. 40 roku życia. Wraz z wiekiem, gdy dochodzi inwolucji kobiecych piersi pod postacią przebudowy tłuszczowej korzystniejsze jest obrazowanie gruczołów metodą opartą na promieniowaniu rentgenowskim, czyli mammografią. Obie metody USG i mammografia wykorzystywane są jako badania profilaktyczne oraz uzupełniające się nawzajem. USG wykorzystuje się także w trakcie celowanej biopsji piersi.

W Pracowni USG w Opiece Medycznej Golden Care ® we Wrocławiu w badaniu USG piersi wykorzystywane się nowoczesne tryby obrazowania pod postacią badania mikrounaczynienia guzków piersi, elastografii, a w razie konieczności także badanie USG piersi z kontrastem (CEUS piersi >>>).

Badanie piersi rezonansem magnetycznym stosowane jest z kolei jako metoda profilaktyczna u pacjentek obciążonych mutacjami kancerogennymi w genach BRCA1 i BRCA2 >>>, a jako metoda diagnostyczna np. u pacjentek po przebytych zabiegach na piersiach.

Zaletą badania sonograficznego jest przystępna cena badania USG piersi, jego dostępność, brak naświetlania promieniowaniem jonizującym, brak konieczności podawania kontrastu, możliwość wykonania podczas ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym. 

    JAK CZĘSTO WYKONYWAĆ BADANIE PIERSI
Profilaktyczne badanie USG piersi wykonywać należy raz w roku, począwszy od 25 rż, w szczególności u kobiet aktywnych płciowo, przyjmujących antykoncepcję hormonalną oraz zawsze przed planowaną ciążą. Mammografię z kolei należy wykonywać minimum co dwa lata. Termin, kiedy optymalnie jest rozpocząć okresowe badania mammograficzne wskazuje lekarz na podstawie obrazu tkanek piersi w badaniu USG, zwykle jest to ok. 40 rż.

    PRZYGOTOWANIE DO USG PIERSI
Do badania nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Często zadawane przez pacjentki pytanie brzmi, w którym dniu cyklu wykonać u kobiet USG piersi? Optymalny czas przeprowadzenia badania to pierwsza faza cyklu miesięcznego, najlepiej pomiędzy drugim a dziesiątym dniem. Ważne z kolei jest, by na wizytę zgłosić się z wynikami poprzednich badań piersi tak, aby lekarz mógł ocenić i odnieść się do każdej patologicznej zmiany wykrytej w  gruczole piersiowym. 

    PRZEBIEG BADANIA USG
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na plecach i na boku. Ramię pacjentki ułożone ponad głową. W takim ułożeniu oceniana jest zarówno pierś, jak i dół pachowy, w którym znajdują się wezły chłonne oraz wypustka gruczołu piersiowego. W Klinice Golden Care we Wrocławiu badanie wykonywane jest dedykowaną głowicą ultrasonograficzną aparatem klasy eksperckiej z obrazowaniem elastograficznym. W celu zapewnienia skrupulatności i bezpieczeństwa na badanie każdorazowo przeznaczamy co najmniej 30 minut!

    WYNIK BADANIA USG PIERSI
Najważniejszym elementem wyniku USG piersi jest ocena ich stanu w skali ACR BIRADS, której poszczególne stopnie określają ryzyko onkologiczne dla Pacjentki. Na podstawie tejże skali zaleca się Pacjentce dalsze postępowanie, które może obejmować regularne badania profilaktyczne, częstsze badania kontrolne lub konieczność BIOPSJI >>> guzka piersi.

    O RAKU PIERSI >
W osobnym artykule przeczytają Państwo więcej o raku piersi.

USG PIERSI Z IMPLANTAMI


Powiększenie piersi przy pomocy wszepienia implantów silikonowych to jedna z najczęstszych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Jak każda procedura zabiegowa może wiązać się z wystąpieniem powikłań wczesnych, jak i odległych, w których ocenie istotną rolę odgrywa obrazowanie USG. Badanie USG piersi z implantami pomocne jest w wykrywaniu takich powikłań jak krwiaki, ropnie i zapalenia, pęknięcie implantu, pęknięcie torebki implantu, chłoniak związany z implantem, czy rak piersi. 

KONSULTACJE LEKARSKIE


Po wykonaniu badania USG piersi Opieka Medyczna Golden Care zapewnia możliwość konsultacji z Chirurgiem onkologiem oraz konsultacji ze Specjalistą genetyki klinicznej, która wskazana jest w przypadku podejrzenia dziedzicznego występowania raka sutka i jajnika.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG gruczołu piersiowego, USG piersi z implantem lub badanie USG innych narządów. Służymy pomocą!