Wyprysk kontaktowy

    Definicja i przyczyny

Wyprysk, inaczej dermatitis lub eczema, to określenie chorób zapalnych skóry o różnej etiologii. Najczęściej odnosi się do kontaktowego zapalenia skóry. Wyróżnia się kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia wywołane przez substancje bezpośrednio uszkadzające skórę, oraz alergiczne wynikające z nadwrażliwości układu immunologicznego.

Choroby te mogą występować u osób w różnym wieku niezależnie od płci. Jeśli są związane z pracą zaliczane są do dermatoz zawodowych. Inny podział kontaktowego zapalenia skóry to zapalenie ostre lub przewlekłe różniące się czasem trwania i obrazem klinicznym oraz histopatologicznym. Do spektrum chorób o charakterze wyprysku wchodzą również hiperkeratotyczne zapalenie skóry dłoni i stóp, wyprysk zimowy, wyprzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół przetoki.

    Przykłady badań biologicznych i laboratoryjnych

Naskórkowe testy płatkowe (patch testy) >>>

Skórne testy punktowe (prick testy)

IgE całkowite, IgE swoiste dla konkretnych alergenów 


    Leczenie i postępowanie

Ze względu na często przewlekły i nawrotowy przebieg schorzenia terapia bywa długotrwała i żmudna. Jej głównym celem jest wyleczenie stanu ostrego, odbudowa prawidłowej bariery skóry oraz zapobieganie nawrotom. Warunkiem koniecznym do całkowitego wyleczenia jest unikanie ekspozycji na czynniki drażniące oraz alergizujące, w których określeniu pomocne są naskórkowe testy płatkowe.

Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych (np. glukokortykosteroidów) i odpowiedniej pielęgnacji skóry. U wybranych chorych niezbędna jest również fototerapia (PUVA, UVB 311, Psorilux). W bardziej nasilonych i opornych na leczenie miejscowe przypadkach stosuje się glukokortykosteroidy ogólnie, leki z grupy retinoidów, leki immunosupresyjne i przeciwhistaminowe. W przypadku wtórnej infekcji zmiany wypryskowej stosuje się antybiotyki miejscowo lub ogólnie.

 

    Lekarze

Dermatolog  >>>

 

 

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.