Wyprysk kontaktowy

PRZECZYTAJ O WYPRYSKU KONTAKTOWYM


    DEFINICJA I PRZYCZYNY

Wyprysk, inaczej dermatitis lub eczema, to określenie chorób zapalnych skóry o różnej etiologii. Najczęściej odnosi się do kontaktowego zapalenia skóry. Wyróżnia się kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia wywołane przez substancje bezpośrednio uszkadzające skórę oraz alergiczne wynikające z nadwrażliwości układu immunologicznego. Inny podział kontaktowego zapalenia skóry to zapalenie ostre lub przewlekłe różniące się czasem trwania i obrazem klinicznym oraz histopatologicznym. Jeśli wyrysk eczema związana jest z pracą zalicza się ją do dermatoz zawodowych.

Przykłady wyprysku kontaktowego obejmują nazywane popularnie alergie na metal (np. sprzączki i fiszbiny), kosmetyki, środki chemiczne, lateks albo gumę. Do spektrum chorób o charakterze wyprysku wchodzą również hiperkeratotyczne zapalenie skóry dłoni i stóp, wyprysk zimowy, wyprzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół przetoki.

    BADANIA NA WYPRYSK

Podstawowym badaniem w kierunku oceny nadwrażliwości typu opóźnionego, która odpowiedzialna jest wyprysk kontaktowy jest naskórkowy test płatkowy (patch test). Inne badania z zakresu alergologii służą diagnostyce różnicowej lub wykluczającej, np. skórne testy punktowe (prick testy), badania z krwi (IgE całkowite, IgE swoiste dla konkretnych alergenów). 

    LECZENIE WYPRYSKU KONTAKTOWEGO

Ze względu na często przewlekły i nawrotowy przebieg choroby terapia bywa długotrwała i żmudna. Jej głównym celem jest wyleczenie stanu ostrego poprzez zastosowanie leków, odbudowa prawidłowej bariery skóry oraz zapobieganie nawrotom. Warunkiem koniecznym do całkowitego wyleczenia jest unikanie ekspozycji na czynniki drażniące oraz alergizujące, w których określeniu pomocne są naskórkowe testy płatkowe.

Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych (np. glukokortykosteroidów) i odpowiedniej pielęgnacji skóry. U wybranych chorych niezbędna jest również fototerapia (PUVA, UVB 311, Psorilux). W bardziej nasilonych i opornych na leczenie miejscowe przypadkach stosuje się glukokortykosteroidy ogólnie, leki z grupy retinoidów, leki immunosupresyjne i przeciwhistaminowe. W przypadku wtórnej infekcji zmiany wypryskowej stosuje się antybiotyki miejscowo lub ogólnie.

    LEKARZE

Schorzenia skórne konsultuje specjalista dermatolog. W rozwiązaniu problemu skórnego pomocni bywają równiez lekarze innych specjalności, w tym alergolog lub specjalista chorób wewnętrznych. 

Dermatolog > 
Alergolog >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz skonsultować z lekarzem wyprysk, wysypkę lub inne dolegliwości skórne. Zespół dermatologów i alergologów w Opiece Medycznej Golden Care służy pomocą już od ponad 10 lat!