Tłuszczak

PRZECZYTAJ O GUZACH POWŁOK


Opracowanie merytoryczne dr Tomasz Szczepański

    DEFINICJA I PRZYCZYNY

Tłuszczak to najczęstszy guz powłok ciała. Jest nowotworem łagodnym pochodzącym z tkanki tłuszczowej i łącznej. W powłokach lokalizuje się zwykle w tkance podskórnej nadpowięziowo. Może również umiejscawiać się głębiej, tj. podpowieziowo, a także w obrębie narządów wewnętrznych. Tłuszczaki położone powierzchownie mają niski potencjał zezłośliwienia. Tłuszczaki powierzchowne zwykle są guzami miękkimi, przesuwalnymi i niebolesnymi. Często występują jako zmiany mnogie. Mają tendncję do ciągłego wzrostu i mogą uzyskiwać duże rozmiary. Występowanie tłuszczaków może być dziedziczne.

Ważne, aby być świadomym, że w powłokach ciała występować mogą także inne guzy i zmiany guzopodobne, jak np. kaszaki, czy nowotwory złośliwe mięsaki. 

    DIAGNOSTYKA I LECZENIE 

Diagnostyka obrazowa guzów powłok ciała jest stosunkowo prosta. Podstawowym badaniem obrazowym jest USG. Tłuszczaki w badaniu USG mają dość charakterystyczny obraz; poza tym w badaniu USG zwykle można odróżnić guz łagodny od złośliwego. W części przypadków wykonuje się obrazowanie rezonansem magnetycznym. Leczenie tłuszczaków powierzchownych polega na chirurgicznym wycięciu, zwykle poprzez niewielkie nacięcie w skórze w znieczuleniu miejscowym.

Badanie USG skóry i powłok >
Leczenie chirurgiczne >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać badanie USG guza w powłokach ciała lub zarezerwować konsultację w celu usunięcia tłuszczaka. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care już od 2011 roku służy pomocą!