Zapalenie stawów

PRZECZYTAJ O ZAPALENIU STAWÓW


Opracowanie merytoryczne dr Tomasz Szczepański

    DEFINICJA I PRZYCZYNY 

Zapalenie stawu to stan cechujący się naciekiem komórek zapalnych w różnorodnych strukturach stawowych, co objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem, tkliwością, bólem oraz sztywnością stawu. Zapalenie dotyczyć może jednego lub więcej stawów. Jego źródłem mogą być schorzenia z różnych obszarów medycyny. Najczęstsze jednostki chorobowe to choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na zużyciu się wraz z wiekiem struktur stawowych, w szczególności chrząstek, co prowadzi do odsłonięciua powierzchni kostnych, na których dochodzi do zapalenia oraz do degeneracji pod postacią m.in. ścierania zarysów kostnych lub wręcz przeciwnie do tworzenia się patologicznych wyrośli. Choroba zwyrodnieniowa dotycząca dużych i kluczowych stawów, np. stawów biodrowych czy kolanowych, skutkuje problemami z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem. Proces chorobowy dotyczący drobnych stawów utrudniać może drobne, acz ważne w codziennym funkcjonowaniu czynności. 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest z kolei schorzeniem autoimmunologicznym, które polega na uszkodzeniu struktur stawowych przez własny układ odpornościowy.

Inne schorzenia przebiegające z zapaleniem stawów obejmują m.in. dnę moczanową, zapalenia infekcyjne ropne, inne zapalenia infekcyjne (np. borelioza, zapalenia wirusowe), zapalenia odczynowe w wyniku infekcji odległych, pozostałe zapalenia autoimmunologiczne (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń trzewny, łuszczyca), zapalenia przeciążeniowe.

   BADANIA W ZAPALENIU STAWÓW

W trakcie procesu diagnostycznego dolegliwości stawowych, oprócz wywiadu medycznego oraz badania fizykalnego lekarz zalecić może przykładowe badania:

Badania laboratoryjne: morfologia, OB, CRP, Borelia IgG, Borelia IgM, Yersinia IgG, Yersinia IgM, RF, Chlamydia trachomatis IgG, Chlamydia trachomatis IgM, anty-CCP, ANA, posiew płynu stawowego. 
Badania obrazowe: RTG, USG stawów, MRI, TK, artroskopia.

   LECZENIE ZAPALENIA STAWÓW

Leczenie zapalenia stawów zależy od jego przyczyny. W ramach terapii farmakologicznej stosuje się przykładowo niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy przeciwzapalne, leki z grupy DMARD (disease-modifying antirheumatic drugs), antybiotyki, dostawowe środki poślizgowe.

Inne metody lecznicze obejmują m.in. nakłucie stawu i ewakuację płynu, fizykoterapię, rehabilitację i ćwiczenia, operacje naprawcze stawów, wymiany stawów na protezy stawowe (najczęściej proteza stawu biodrowego, kolanowego), obniżenie masy ciała.

    LEKARZE

Przykłady specjalizacji lekarskich konsultujących choroby stawów: 

Specjalista chorób wewnętrznych > 
Reumatolog > 
Ortopeda > 
Fizjoterapia >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarezerwować konsultację lekarską lub wykonać badania w związku z chorobą stawów. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care służy pomocą już od 2011 r.