CEA

    CEA

czyli antygen karcynoembrionalny. Chemicznie to niejednorodna grupa glikoprotein. Badanie CEA wykorzystywane jest w diagnostyce oraz kontroli leczenia raka jelita grubego, wątroby, trzustki, żołądka. Może wzrastać także w nowotworach złośliwych innych organów: ślinianki, gruczołu piersiowego, oskrzela (szczególnie NSCLC), jajników, szyjki macicy, przy nienowotworowych schorzeniach układu pokarmowego (np. zapalenie, niedokrwienie, martwica, uszkodzenie) oraz u osób palących papierosy. Stężenie CEA w surowicy zależne jest również od wieku.

Jak widać badanie CEA jest markerem niespecyficznym i z tego względu nie służy do celów przesiewowych. W zależności od źródła naukowego, przyjmuje się, że 4-5 krotny wzrost CEA ponad wartość referencyjną z dużym prawdopodobieństwem może świadczyć o chorobie nowotworowej. 

    ZAKRES REFERENCYJNY CEA

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić. Różne mogą być również jednostki, w których podawane są wyniki. Interpretacja wszelkich badań, w szczególności markerów onkologicznych, powinna być dokonywana przez lekarza w powiązaniu z badaniem pacjenta i innymi badaniami dodatkowymi. 

    BADANIA PRZEWODU POKARMOWEGO

W Opiece Medycznej Golden Care wykonać można szeroką gamę badań diagnostycznych, w tym USG jamy brzusznejgastroskopiękolonoskopię, USG ślinianek, a także kompleksowe i sprawne przeglądy zdrowia.