• Leczenie żylaków
  • Usg we Wrocławiu
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Badania laboratoryjne
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Lekarze
  • Badania diagnostyczne
  • Densytometria R.E.M.S.

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej Wrocław

USG jamy brzusznej we Wrocławiu prywatnie lub w ramach opieki PZU, Allianz, Saltus wykonają Państwo w specjalistycznej pracowni USG w CM Golden Care we Wrocławiu. USG brzucha wykonujemy u dorosłych i dzieci.

 

REFERENCYJNA PRACOWNIA USG NACZYŃ JAMY BRZUSZNEJ ZAPRASZA *

 

    Zawartość strony 

1. Wskazania do USG jamy brzusznej 

2. Przygotowanie do USG jamy brzusznej dorosłych i dzieci

3. Przygotowanie do USG jamy brzusznej niemowląt 

4. Rozszerzone USG naczyniowe jamy brzusznej 

5. Lekarze wykonujący USG jamy brzusznej 

6. Galeria obrazów USG jamy brzusznej

7. Sprawdź także USG powłok brzucha, przepuklin i tkanek miękkich >>> 

 

    Wskazania do badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku wystąpienia różnorodnych dolegliwości ze strony jamy brzusznej, np. bólu, kolki, dyskomfortu, zwiększenia obwodu brzucha. Badanie wykonywane jest również przy podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, a także w przypadku wystąpienia obrzęków, chudnięcia, zmęczenia, anemii, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego. U dzieci badanie USG brzucha wykonuje się m. in. w przypadku podejrzenia odpływów nerkowych, zakażenia w układzie moczowym, przedwczesnego dojrzewania płciowego, zaparć, czy żółtaczki. 


    Przygotowanie do USG jamy brzusznej u dorosłych i dzieci

W celu optymalnej oceny narządów jamy brzusznej u dorosłych i starszych dzieci badanie powinno być przeprowdzone najlepiej rano i na czczo, po 1-2 dniowym przygotowaniu Espumisanem. Prosimy również, aby NIE spożywać przed badaniem płynów, za wyjątkiem dosłownie 1-2 łyków niegazowanej wody. Spożycie płynów, a łącznie z nimi połykanie powietrza może istotnie utrudnić ocenę narządów nadbrzusza. Butelkę z niegazowaną wodą proszę jednak zabrać ze sobą. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć dodatkową porcję wody. 

 

W części przypadków, szczególnie stanów ostrych, należy zrezygnować z długotrwałego przygotowania. Przykładem jest pojawienie się nagłego / silnego bólu brzucha, kolki nerkowej, czy gorączki. Więcej o przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej przeczytają Państwo tutaj

 

Ważne: zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG jamy brzusznej, a także innych badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy urografia. Dostarczenie wcześniejszych opisów lub zdjęć USG ułatwi lekarzowi przeprowadzającemu badanie interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościową ocenę.

 

W przypadku badania u młodszych dzieci prosimy o przybycie do przychodni nieco wcześniej, aby dziecko zapoznało się z otoczeniem. Dodatkowo dr Szczepański rezerwuje przed badaniem USG dzieci dodatkowy czas, aby zapoznać je z urządzeniem i przebiegiem badania. Z kolei Rodziców prosimy o jak najrzadzsze używanie zwrotu "nie będzie bolało", gdyż zwykle przynosi to odwrotny skutek i nie uspokaja dziecka. 

 

    Przygotowanie do USG jamy brzusznej u niemowląt 

W celu uspokojenia i odprężenia niemowlęcia prosimy o nakarmienie go na ok. 1-2 h przed badaniem. Nie należy zapominać o przyniesieniu smoczka oraz zapasowej pieluszki. W celu zapewnienia niemowlęciu komfortu i ciepła prosimy o zabranie z domu ulubionego, miękkiego kocyka. Podczas badania niemowlę pozostaje rozebrane. Brzuszek jest badany od przodu i od pleców przy użyciu specjalistycznych głowic pediatrycznych oraz z zastosowaniem ciepłego żelu. 

 

    Badanie USG naczyniowe jamy brzusznej 

Badanie USG jamy brzusznej można rozszerzyć jednoczasowo o dopplerowskie badanie naczyń brzusznych, tj. układu tętniczego (aorty, tętnic biodrowych, tętnic nerkowych i trzewnych), układu żylnego (żyła główna dolna, żyły biodrowe), układu wrotnego (żyła śledzionowa, żyła krezkowa, żyły wrotne) oraz żył wątrobowych. W przypadku zainteresowania lub potrzeby wykonania rozszerzonego, naczyniowego badania USG jamy brzusznej prosimy o poinformowanie nas o tym podczas rejestracji. Rozszerzone badanie USG jamy brzusznej w CM Golden Care we Wrocławiu wykona dr Szczepański.

 

    Lekarze wykonujący USG jamy brzusznej 

Dr Tomasz Szczepański >>> 

specjalista chorób wewnętrznych z wieloletnim stażem klinicznym i ultrasonograficznym w Polsce oraz zagranicą. Wykonuje szeroką gamę badań USG u dzieci i dorosłych, w tym badania naczyniowe. Uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii w Polsce i zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy), w tym w prestiżowej Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, Akademii Medycznej we Wrocławiu, International Pediatric Ultrasound Course we Florencji.

 

*Dr Tomasz Szczepański jest certfikowanym lekarzem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w zakresie badań naczyniowych. 


Dr Tomasz Pytrus >>>  

specjalista pediatrii i gastroenterologii, wieloletni adiunkt kliniczny w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ceniony wrocławski gastroenterolog dziecięcy.

 

    Galeria obrazów USG jamy brzusznej >>> 

W niniejszej galerii zapoznają się Państwo z przykładowymi prawidłowymi i chorobowymi obrazami badań USG jamy brzusznej. Przykłady pochodzą z bogatego zbioru materiału klinicznego pracowni ultrasonograficznej Centrum Medycznego Golden Care we Wrocławiu. 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.